Eiropa apsver drošības garantiju apjomu Ukrainai

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Defense News
Eiropas Savienības karogi
Foto: Reuters/Scanpix

Saskaņā ar Eiropas Savienības augsta ranga amatpersonas teikto Eiropas Savienības valdības apspriedīs drošības garantijas, ko varētu apsolīt Ukrainai saskaņā ar iespējamo miera līgumu pēc Krievijas brutālā uzbrukuma Ukrainai, ziņo portāls “Defense News”.

Šie komentāri izskanēja pēc tam, kad pagājušajā nedēļā notikušajās sarunās starp Ukrainas un Krievijas sarunu vedējiem tika apspriests jautājums par alternatīvām garantijām, ko Rietumi būtu gatavi garantēt pēc tam, kad Maskava pārtrauks uzbrukumu.

"Mums ir jādomā, kādas garantijas tiks piedāvātas Ukrainai," sacīja Eiropas Ārējās darbības dienesta ģenerālsekretāra vietnieks Čārlzs Frīss.

Č. Frīss aprakstīja, ka drošības garantijas ir "kaut kas vairāk nekā Budapešta, bet, protams, mazāk nekā 5. pants", atsaucoties uz 1994. gada Budapeštas memorandu, kas tagad ir novecojis līgums, kurš tika izstrādāts, lai garantētu Ukrainas drošību pēc tam, kad Kijiva atteicās no kodolieročiem saskaņā ar Kodolieroču neizplatīšanas līgumu. Budapeštas memoranda sākotnējās parakstītājas ir ASV un Apvienotā Karaliste rietumu pusē, kā arī Krievija, Ukraina, Kazahstāna un Baltkrievija.

"Tas ir būtisks jautājums, bet Eiropas Savienība kā tāda tajā nav tieši iesaistīta," viņš teica. Drīzāk atsevišķas valstis varētu rīkoties individuāli, piebilda Č. Frīss.

Pagājušajā nedēļā Ukrainas premjerministra vietniece Eiropas un eiroatlantiskās integrācijas jautājumos Olha Stefanišina paziņoja, ka viņas valdība paredz drošības garantiju režīmu, ko apstiprinātu Budapeštas memoranda parakstītāji, kā arī ANO Drošības padome.

"Mēs jau esam apstiprinājuši, ka Lielbritānija, Vācija un Turcija tam piekrīt," 31. marta tiešsaistes pasākumā, ko sponsorēja Amerikas Savienoto Valstu domnīca "German Marshall Fund", sacīja O. Stefanišina

Vašingtonā bāzētā Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra analītiķis Šons Monagans sacīja, ka juridiskais formāts, kādā Rietumi Ukrainai var sniegt drošības garantijas, galu galā būs sekundārs. Svarīgāka un sarežģītāka būs Eiropas iedzīvotāju gatavība tās atbalstīt ar bruņotu spēku.

Dalies ar šo ziņu