Aizsardzības ministrija dronu koalīcijas ietvaros ir uzsākusi plānveidīgu FPV kamikaze un citu Latvijā ražotu kaujas dronu piegādi Ukrainai. Lai nodrošinātu, ka piegādātās sistēmas atbilst Ukrainas bruņoto spēku vajadzībām, tām ir jāiziet vairāku līmeņu testi - funkcionālie un elektromagnētiskās karadarbības, kā arī testi kaujas apstākļos. Sekmīgu testu gadījumā sistēmas tiek sertificētas un pieņemtas bruņojumā Ukrainā. Ņemot vērā FPV kamikaze tehnoloģiju straujo attīstību, iepirkuma un testēšanas procedūra notiek pakāpeniski.
Bezpilota lidaparātu sistēmas (BPLAS) nepārtraukti attīstās, mainās to tehnoloģiskie risinājumi un taktiskā pielietošana. Šī iemesla dēļ Latvijā un sabiedrotājās valstīs nepieciešams radīt bezpilota lidaparātu sistēmu ražošanas, pētniecības un attīstības kapacitāti, kas spēs nodrošināt NBS ar BPLAS, turpinās šo sistēmu pētniecību, attīstību un ražošanu. Lai nodrošinātu Latvijas uzņēmumiem iespēju attīstīt un pilnveidot FPV kamikaze un citas bezpilota lidaparātu sistēmas, NBS ir izveidojis dronu un elektromagnētiskās karadarbības poligonu.
Poligons un informācija par tā izmantošanas nosacījumiem un datumiem ir pieejami visiem dronu koalīcijas iepirkumos iesaistītajiem komersantiem. Lai nodrošinātu Latvijas dronu konkurētspēju, NBS tiek attīstīts arī bezpilota lidaparātu mācību centrs, kas papildus saviem tiešajiem pienākumiem sniedz konsultācijas industrijai par dronu sistēmu tehnisko un taktisko izmantošanu.
Atbalsta Latvijas dronu ražotājiem
Ņemot vērā FPV kamikaze tehnoloģiju straujo attīstību, iepirkuma un testēšanas procedūra notiek pakāpeniski. Ukrainai jau piegādātas un poligonos elektroniskās karadarbības apstākļos testētas pirmās kaujas iekārtas.
Plānots, ka FPV sistēmu konkursi notiks visa 2024. gada garumā, pamatojoties uz pirmajā konkursā gūto pieredzi.
Plašāka informācija par iespējamajiem atbalsta instrumentiem Latvijā reģistrētajiem BPLAS ražotājiem atrodama Aizsardzības ministrijas mājaslapā, sadaļā “dronu koalīcija”, kur dažādie atbalsta instrumenti tikuši apkopoti un sadalīti tehnoloģiju gatavības līmeņos.
Uzņēmēji, kuri vēlas izrādīt interesi par iespējām iesaistīties dronu koalīcijā, tiek aicināti sazināties ar Aizsardzības ministriju, rakstot uz e-pastu droniem@mod.gov.lv.
Latvijas uzņēmējiem iesaistoties dronu koalīcijā tiks nodrošināta iespēja iegūt industriālo sertifikātu, kurš apliecinās ražotāja dronu tehnoloģiju piemērotību Ukrainas bruņoto spēku un dronu koalīcijas izvirzītajām prasībām. Tāpat arī uzņēmējiem tiks sniegta iespēja piedalīties centralizētos tehnoloģiju iepirkumos Latvijā un dronu koalīcijas dalībvalstīs.
Lai veicinātu vietējās industrijas attīstību, Aizsardzības ministrija piedāvā arī konsultācijas un atbalstu produktu izstrādē. Dalība dronu koalīcijā uzņēmējiem sniegs iespēju testēt savu produktu kvalitāti un noturības spējas elektroniskās karadarbības apstākļos droniem paredzētā testu poligonā.
Caur dalību dronu koalīcijā ražotājiem tiek sniegta iespēja pārbaudīt savu izstrādāto tehnoloģiju piemērotību reālai kaujas lauka videi Ukrainā.