Uzņēmēju iespējas iesaistīties dronu koalīcijā

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv
Zemessardzes pārstāvji iepazīstināja NBS un Saeimas delegāciju ar kursa norisi un jaunākajiem attīstības plāniem bezpilota lidaparātu ieviešanā.
Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Latvijas mērķis ir piegādāt Ukrainai kaujas laukam pielāgotus bezpilota lidaparātus. Tādēļ Aizsardzības ministrija dronu koalīcijas ietvaros ir uzsākusi plānveidīgu "FPV kamikaze" un citu Latvijā ražotu kaujas dronu piegādi Ukrainai. Lai nodrošinātu, ka piegādātās sistēmas atbilst Ukrainas bruņoto spēku vajadzībām, tām ir jāiziet vairāku līmeņu testi – funkcionālie un elektromagnētiskās karadarbības testi, kā arī pārbaude kaujas apstākļos. Sekmīgu testu gadījumā sistēmas tiek sertificētas un pieņemtas bruņojumā Ukrainā.

Ņemot vērā FPV kamikaze tehnoloģiju straujo attīstību, iepirkuma un testēšanas procedūra notiek pakāpeniski. Ukrainai jau piegādātas un poligonos elektroniskās karadarbības apstākļos testētas pirmās kaujas iekārtas.

Šobrīd Latvijā ražotās sistēmas iziet kaujas lauka testus. Pirmie šāda veida testi notika 25. aprīlī. Tajos piedalījās 16 uzņēmumi.

Šā gada 17. maijā tika veikta otrās kārtas dronu testēšana, kurā tika pārbaudīta to funkcionalitāte.

Savukārt šā gada 6. jūnijā topošajā Sēlijas militārajā poligonā aizvadīti Ukrainas bruņotajiem spēkiem izstrādāto dronu elektroniskās karadarbības testi.

Šā gada 30. maijā noslēdzās Aizsardzības ministrijas un SIA “Latvijas Mobilais telefons” rīkotais ideju hakatons “Droni Ukrainai”, kurā starp tā laureātiem tika sadalīti seši tūkstoši eiro.

Reaģējot uz industrijas interesi un veicinot uzņēmējdarbības vides attīstību, 2024. gada 14. maijā tika izsludināts Aizsardzības ministrijas grantu projektu konkurss bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam.

Konkursa mērķis bija atbalstīt jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādi bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam Latvijā divās prioritārajās jomās:

  • jaunās paaudzes vadāmie lādiņi (bezpilota lidaparāti ar lādiņu) un to komponentes (piemēram: bezpilota lidaparātu alternatīvās navigācijas sistēmas, bateriju un dzinēju tehnoloģijas, “SWARM” jeb spietu tehnoloģijas, bezpilota lidaparātu kravas sistēmu attīstība (t.sk. sensoru)).
  • elektromagnētiskās karadarbības sistēmas bezpilota lidaparātu atbalstam un pretdarbībai (piemēram: individuālā brīdināšanas sistēma par bezpilota sistēmu tuvošanos, vadāmo lādiņu mērķēšanas sistēma uz  elektromagnētiskās karadarbības izstarotāja, bezpilota lidaparātu pretdarbības sistēmas ar elektromagnētisko un kinētisko iedarbību);

2024. gadā šis bija otrais grantu uzsaukums. Pirmajam konkursam projektu pieteikšanās termiņš noslēdzās 2024. gada 29. februārī. Pieteikšanās otrajam grantu uzsaukumam noslēdzās 2024. gada 21. jūnijā.

Šis grantu konkurss, salīdzinot ar iepriekšējiem, bija veltīts tikai bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam, piedāvājot jau konkrētākas operacionālās vadlīnijas projektu izstrādei.

Vienlaikus dronu koalīcijas vārdā Apvienotā Karaliste un Latvija ir izsludinājusi konkursu pirmās personas skata (FPV) bezpilota lidaparātu piegādei Ukrainai. Konkursa ietvaros paredzēts 352 000 eiro iepirkums bezpilota lidaparātu testēšanai. Konkursa mērķis ir veicināt Rietumvalstu spēju masveidā ražot dronus par pieņemamu cenu, tādejādi stiprinot vietējo industriju.

Informācija par pieteikšanos atrodama Apvienotās Karalistes aizsardzības portālā. Konkursā var piedalīties jebkuras Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas dalībvalsts uzņēmējs.

Konkursa rezultātā plānots nodrošināt līdz pat 15 FPV bezpilota lidaparātu pakotnes, kurās ietilpst 20 droni katrā. Bezpilota lidaparātiem ir jābūt spējīgiem pārvadāt dažāda smaguma kravas atkarībā no propelleru izmēra.

Ražotājiem līdz 2024. gada 1. jūlijam ir jāiesniedz pieteikums, kuru pēc tam izvērtēs kompetenti dronu koalīcijas eksperti.

Konkursa mērķis būs izvērtēt dronu koalīcijas prasībām atbilstošas platformas potenciālajam līgumam, kura ietvaros prognozējamie ražošanas apjomi varētu būt aptuveni 1000 droni mēnesī.

Sistēmas jāsagatavo un jānogādā testēšanai trīs nedēļu laikā pēc līguma slēgšanas (plānots, ka tas notiks 2024. gada 12. augustā).

Pretendentiem pirms savu produktu piedāvāšanas jānodrošina, ka viņu sistēmas atbilst visiem kvalifikācijas kritērijiem. Piedāvāto sistēmu testēšana un izvērtēšana notiks trīs mēnešu laikā, pēc kuras ražotāji varēs saņemt papildu prasības liela mēroga ražošanai.

Bezpilota lidaparātu piegādātāji, kuri kvalificēsies iepirkuma kritērijiem, saņems pasūtījumus bezpilota lidaparātu piegādei Ukrainai. Pozitīvu atsauksmju gadījumā būs iespēja īstenot arī lielākas FPV bezpilota lidaparātu piegādes.

Papildu FPV konkursi notiks visa 2024. gada garumā, pamatojoties uz pirmajā konkursā gūto pieredzi.

Uzņēmēji, kuri vēlas izrādīt interesi par iespējām iesaistīties dronu koalīcijā, tiek aicināti sazināties ar Aizsardzības ministriju, rakstot uz e-pastu droniem@mod.gov.lv.

Latvijas uzņēmējiem iesaistoties dronu koalīcijā tiks nodrošināta iespēja iegūt industriālo sertifikātu, kurš apliecinās ražotāja dronu tehnoloģiju piemērotību Ukrainas bruņoto spēku un dronu koalīcijas izvirzītajām prasībām. Tāpat arī uzņēmējiem tiks sniegta iespēja piedalīties centralizētos tehnoloģiju iepirkumos Latvijā un dronu koalīcijas dalībvalstīs.

Lai veicinātu vietējās industrijas attīstību, Aizsardzības ministrija piedāvā arī konsultācijas un atbalstu produktu izstrādē. Dalība dronu koalīcijā uzņēmējiem sniegs arī iespēju testēt savu produktu kvalitāti un noturības spējas elektroniskās karadarbības apstākļos droniem paredzētā testu poligonā.

Caur dalību dronu koalīcijā ražotājiem tiek sniegta iespēja pārbaudīt savu izstrādāto tehnoloģiju piemērotību reālai kaujas lauka videi Ukrainā.

Dalies ar šo ziņu