
Mūsdienu drošības izaicinājumi un ģeopolitiskā spriedze atklāj, cik būtiski nodrošināt uzticamas un noturīgas piegāžu ķēdes. Reaģējot uz pieaugošajiem drošības riskiem, Latvija uzsāk mērķtiecīgu piegāžu drošības stiprināšanu aizsardzības industrijai un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) apgādei, rīcības procesus izklāstot “Aizsardzības industrijas un inovāciju atbalsta stratēģijā 2025 - 2036”. Iniciatīva paredz nozīmīgus soļus, lai garantētu, ka krīzes vai kara apstākļos NBS spēj nepārtraukti saņemt degvielu, pārtiku, medikamentus, ekipējumu un citas kritiski svarīgas preces. Ņemot vērā, ka pašlaik lielākā daļa militāri stratēģisko preču un to pamatkomponentes Latvijā netiek ražoti, uzsākta to saraksta izstrāde un vietējās industrijas kapacitātes novērtēšana. Papildus paredzēts valsts finansiāls atbalsts uzņēmumiem, kas spētu nodrošināt šādu preču ražošanu Latvijā, sedzot līdz pat 100% starpību starp pasūtījumu un ražošanas izmaksām.
Izejmateriālu un sastāvdaļu pieejamības nodrošināšana
Aizsardzības industrijas noturībai nepieciešama nepārtraukta piekļuve kritiski svarīgiem izejmateriāliem. 2024. gadā NATO publicējusi sarakstu ar 12 šādiem materiāliem, kuru pieejamība un drošas piegādes ir būtiski svarīgas alianses tehnoloģiskā pārākuma un operacionālās gatavības nodrošināšanai, un kuru piegādes pārrāvumi var ietekmēt pamata aizsardzības ekipējuma ražošanu. Savukārt Eiropas Savienības (ES) regula (2024/1252) iekļauj 34 kritiski svarīgas izejvielas. Piemēram, modernā dronā tiek izmantotas 12 šādas izejvielas, savukārt dažādu veidu munīcijas ražošanā – līdz pat deviņām. Tās bieži ir neaizvietojamas bez būtiskas produkta funkcionalitātes samazināšanās.
Lai mazinātu atkarību no ārējiem piegādātājiem, Latvijā aktīvi darbojas Kritiski svarīgu izejmateriālu ražotāju asociācija, kas koncentrējas uz metālu un minerālu otrreizēju izmantošanu augstas pievienotās vērtības produktu ražošanā.
Vienlaikus tiks veidoti krājumi degvielas, pārtikas, medikamentu un citu resursu nodrošināšanai, atbilstoši noteiktajām NBS kara laika dienas apgādes devām. Plānoti arī materiālzinātnes pētījumi alternatīvu risinājumu izstrādei, kas palīdzēs dažādot kritiski svarīgo materiālu izcelsmi un samazināt atkarību no ģeopolitiski riskantiem avotiem.
Kritiski svarīgo preču ražošanas spēju kartēšana
Latvijā pašlaik netiek ražota būtiska daļa stratēģiski svarīgo preču un to komponentu, lai to mainītu paredzēta kritiski svarīgo preču saraksta izstrāde, kā arī Latvijas industrijas spēju novērtējums. Šie dati ļaus precīzi noteikt, kurās jomās nepieciešams attīstīt vietējo ražošanu.
Iniciatīva ietvers:
- iekšzemes ražošanas kapacitātes identificēšanu;
- ārvalstu piegādātāju kartēšanu;
- industrijas spēju un iztrūkumu analīzi sadarbībā ar Ekonomikas ministriju;
- rīcības izstrādi tirgus iztrūkumu novēršanai.
Sadarbībā ar Ukrainu un tās uzņēmumiem plānots izmantot reālu kara laika pieredzi, lai saprastu, kuras preces un risinājumi ir visbūtiskākie un kā nodrošināt to pieejamību ilgtermiņā. Papildus paredzēta reģionālā sadarbība Baltijas valstu līmenī, lai izveidotu noturīgas un koordinētas piegādes ķēdes.
Valsts atbalsta mehānisma izveide stratēģiskai ražošanai
Lai attīstītu kritiski svarīgu preču vietējo ražošanu, tiks izveidots īpašs valsts atbalsta mehānisms uzņēmumiem, kas spēj nodrošināt kritiski svarīgo preču, sastāvdaļu un izejvielu ražošanu Latvijā. Atbalsta sistēma paredz:
- iespēju saņemt atbalstu līdz 100% apmērā, valstij sedzot starpību starp plānoto pasūtījumu un ražošanas izmaksām;
- mērķētu atbalstu tikai tādām precēm un izejvielām, kas Latvijā pašlaik netiek ražotas un ir būtiskas aizsardzības industrijai.
Līdztekus Latvija aktīvi iestāsies par Eiropas Savienības līmeņa mehānismu attīstību, lai nākamajā ES daudzgadu budžeta periodā (2028–2035) būtu pieejams koordinēts finansējums šo mērķu sasniegšanai.
Latvijas pieeja piegāžu drošībai ir skaidri izteikta: valsts mērķtiecīgi attīsta vietējo ražošanas kapacitāti, diversificē piegādes avotus un veido nepieciešamos uzkrājumus, lai aizsardzības industrija un NBS būtu gatavi jebkādos apstākļos. Kritiski svarīgo izejvielu un sastāvdaļu nodrošināšana kļūst par vienu no stūrakmeņiem valsts drošības garantēšanā ilgtermiņā.