Beļģu militārais eksperts: Cilvēkiem Maskavā vajadzētu baidīties tāpat kā cilvēkiem Kijivā

Viedoklis
Sargs.lv/Daniels Kauliņš
Krievijas karavīra pleca uzčūve
Foto: Reuters/Scanpix

Krievijas militārā noturība veidojas caur stingriem mentālajiem un kulturālajiem aspektiem, kurus raksturo krievu nevēlēšanās pielāgoties apkārtējai pasaulei un ieviest izmaiņas armijas un sabiedrības domāšanā. Lai arī šāda noturības izpausme ir trausla, tā tomēr demonstrē karavīru un sabiedrības spēju izturēt karu. Krievijas sabiedrības stratēģiskā kultūra veicina tās pakļaušanos visdažādākajām Kremļa iegribām, pat ja tas nozīmē iracionālas politikas piekopšanu vai pašdestrukciju. Šādus novērojumus sarunā ar “Sargs.lv” pauda Egmonta institūta Briselē pētnieks doktors Joriss van Bladels (Joris van Bladel).

Joriss van Bladels ir specializējies drošības un aizsardzības jautājumos, asimetrisko draudu analīzē, stratēģiskajā prognozēšanā un Krievijas stratēģiskajā kultūrā. Viņa disertācijas darba nosaukums ir “Brīvprātīgo armija Krievijā: transformācija bez izmaiņām”.

Doktorantūras studiju laikā 1996. gadā pētnieks pusgadu pavadīja Krievijā. Viņš dalās atmiņās par tikko sabrukušās PSRS mantiniecē Krievijā valdošo haosu deviņdesmito gadu beigās un iespēju novērot fundamentālās atšķirības starp Krievijas armiju un Francijas Ārzemju leģionu, kā arī Beļģijas bruņotajiem spēkiem, kuros viņš dienēja.

Stāstot savus novērojumus par Krievijas karavīru mentalitāti, viņš to salīdzina ar laiku, kad Rietumvalsts armijas rindās tika dislocēts Somālijā. Viņa karavīru komanda Somālijā tika izkliedēta vairāk nekā 600 kilometru plašā reģionā, kas nozīmēja, ka viņš kā virsnieks nevarēja personīgi vadīt šo cilvēku darbu. Šādas operācijas laikā ikvienam bija jāpaļaujas uz savu biedru individuālo profesionalitāti un savstarpējo spēju sadarboties, kas esošajā Krievijas armijas virsnieku un karavīru attiecību modelī nebūtu iespējams.

Neraugoties uz to, ka Krievijas armija nav attīstījusies savā domāšanā, tā turpina pastāvēt un uzturēt spēju karot. J. van Bladels to raksturo kā sistēmas elastību, jo pretstatā Krievijas armijai šāda varas vertikāle un karavīru dienesta apstākļi nespētu saglabāt funkcionējošus bruņotos spēkus nedz Eiropā, nedz Amerikā. “Tomēr modelis joprojām ir stabils un darbojas Krievijas armijā, un mums nevajadzētu cerēt uz tās sabrukumu. Lai gan mēs šo kultūru un domāšanas veidu nespējam izprast, mums ar to ir jāsamierinās,” norāda eksperts.

Image
Doktors Joriss van Bladels NAA rīkotajā konferencē "Krievijas karš pret Ukrainu un tā ietekme uz Krievijas armiju un sabiedrību"
Foto: Sargs.lv. Doktors Joriss van Bladels NAA rīkotajā konferencē "Krievijas karš pret Ukrainu un tā ietekme uz Krievijas armiju un sabiedrību"

Viņš atminas pieredzi Horvātijā, kad tur vienlaikus atradās Beļģijas un Krievijas bruņotie spēki. Kāda izbrauciena laikā viņš pamanīja krievu karavīru, kurš stāvēja lauka vidū.

J. van Bladels atceras: “Es piebraucu pie viņa un teicu: “Sveiks! Ko tu šeit dari?”, uz ko krievu karavīrs atbildēja: “Man pavēlēja apsargāt!”. Nekurienes vidū, bez nekādas infrastruktūras! Es teicu: “Labi, kas tev jāsargā?”, uz ko krievu karavīrs atbildēja: “Es nezinu. Man te jāstāv. Man jāsargā!””

Nākamajā dienā viņš tajā pašā vietā atkal sastapa to pašu karavīru. No aukstuma un izsalkuma drebošais puisis joprojām uzcītīgi pildīja vakardienas pavēli. J. van Bladels atzīst, ka Rietumu karavīri nekad nepakļaujas šādām pavēlēm bez pielāgošanās situācijai uz vietas. Vienlaikus šāda veida incidenti liecina par noturīgu mentalitāti.

Viņš turpina: “Mēs apgalvojam, ka mobilizācija Krievijā norit slikti. Tiesa, daļa krievu bēg no valsts. Bet 70% tomēr pakļaujas. Un 70% ir ļoti daudz!” Eksperts norāda, ka: “Nereti, analizējot Krievijas spējas, mēs pievēršam uzmanību tam, kas mums ir labvēlīgs”.

Tomēr eksperts arī atzīst, ka Krievijas kultūrai un tās noturībai ir arī vājās puses – tā ir trausla, jo tā nespēj attīstīties. Galvenais jautājums ir – cik ilgi tā var šādi pastāvēt?

Krievijas izvērstais karš pret Ukrainu ir skaidri parādījis Krievijas sistēmas ievainojamību. Lai gan iebrukums Ukrainā ir Krievijas varas elites kļūdainu aprēķinu rezultāts, mēs redzam Krievijas spēju to izturēt. Eksperta ieskatā, svarīgākais ir nenovērtēt par zemu šo noturību un neprognozēt drīzu režīma sabrukumu.

Vienlaikus J. van Bladels norāda, ka režīma apturēšana nav neiespējama: “Es domāju, ka vienas no šī Krievijas uzsāktā kara sekām ir tādas, ka vairs nav iespējams atgriezties pie normālām attiecībām. Viņi ir sākuši karu, kurā cerēja ātri uzvarēt. Tagad viņi ir sapratuši, ka nevar atļauties atkāpšanos. Tātad lielākā problēma ir tāda, ka mēs stājamies pretī pretiniekam, kuram ir vēlme cīnīties līdz galam.”

Eksperta ieskatā būtiska problēma ir arī kodolieroči. Viņš ir drošs, ka tad, kad Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam parādīsies risks ciest sakāvi, jautājums par kodolieroču izmantošanu tiks apsvērts.

“V. Putinam šis ir stratēģisks izaicinājums, no kura nav izejas. Tas, manuprāt, ir ļoti bīstami un biedējoši. Šādā situācijā es arī neredzu iespēju režīma stabilitātei, jo nepastāv alternatīvas,” atzīst J. van Bladels.

Eksperts Rietumu pozīcijas un V. Putina pašreizējo situāciju karā pret Ukrainu salīdzina ar amerikāņa rakstnieka Džozefa Hellera satīrisko romānu “Āķis 22” (Catch-22), uzsverot, ka jebkāds kara iznākuma scenārijs ir potenciāli bīstams.

“Ja mēs runājam par kognitīvo karu, manuprāt, mums vajadzētu pārnest karu uz Maskavu. Laikrakstā “The Economist” izlasīju vienu jauku saukli “Maskava nekad neguļ”. Tā tam vajadzētu būt. Cilvēkiem Maskavā vajadzētu baidīties tāpat kā cilvēkiem Kijivā.”

Dalies ar šo ziņu