Ukrainas eksperte: Jāsaprot, ka Krievija ar hibrīdajiem uzbrukumiem gatavojas plašākam konfliktam

Viedoklis
Sargs.lv
Hanna Maļara
Foto: AP/Scanpix

Eiropas valstīm, jo īpaši Baltijas valstīm, ir aktīvi jāgatavojas iespējamai agresijai no Krievijas puses. Tā sarunā ar portālu “Sargs.lv” stāsta bijušā Ukrainas aizsardzības ministra Oleksija Rezņikova vietniece Hanna Maļara. Kā norāda eksperte, lai laicīgi atturētu Krieviju no tālākiem soļiem, uz jebkuriem hibrīdajiem uzbrukumiem jāseko stingrai un Krievijai saprotamai spēka reakcijai.

Portāls “Sargs.lv” uz sarunu Ukrainas eksperti aicināja laikā, kad Baltijas valstis saskaras ar teju regulāriem uzbrukumiem to kritiskajai zemūdens infrastruktūrai. Krievijas hibrīdā agresija nav mazinājusies arī uz robežu ar Baltkrieviju, kur jau kopš 2020. gada pāri robežai tiek aktīvi raidīti Tuvo Austrumu un Āfrikas valstu pilsoņi. Tāpat Latvija saskaras ar pastāvīgām informatīvajām operācijām, kiberuzbrukumiem un dažāda veida Krievijas dienestu orķestrētām provokācijām – vandālisma un huligānisma aktiem.

“Raugoties no Ukrainas pozīcijām, es teiktu, ka krievi gatavojas karam. Mums tā notika gadiem ilgi, bet neviens to negribēja atzīst. Tikai tad, kad karš reāli sākās, daudzi atskārta, ka tā bija gatavošanās karam,” viņa saka.

Vēsturiskā laika bumba

Lai saprastu, kā mūsdienu Krievija un diktators Vladimirs Putins gatavos savu kara gājienu, pēc H. Maļaras teiktā, ir jāraugās vēsturē, jo īpaši Padomju savienības un tās diktatora Josifa Staļina rīcībā.

“Krieviem ir vājie un stiprie punkti. Stiprie punkti neapšaubāmi ir specdienesti un māka sistēmiski strādāt ar aģentu loku. Nodrošinot to sekmīgu darbošanos, Krievija grauj upura valstu sabiedrību no iekšienes,” saka eksperte.

Visievainojamākās pret Krievijas agresijas izpausmēm ir teju visas valstis, kas reiz atradās PSRS jūgā. Lai arī pēdējo 30 gadu laikā kopš sarkanās impērijas sabrukuma tās visiem spēkiem virzījušās prom no Krievijas ietekmes, daudzviet ievainojamības avoti meklējami PSRS atstātajā mantojumā – piespiedu kārtā īstenotajā tautu pārsūtīšanas un nacionālā sastāva samaisīšanas mēģinājumā.

Hanna Maļara uzsver, ka Staļina paveiktā “tautu sajaukšana un tās radītie iekšējie konflikti ikvienā valstī, kas reiz ietilpa padomju impērijā, ļauj ātri eskalēt iekšpolitisko konfliktu.

Klātesošā Krievijas aģentūra

Eksperte skaidro, ka Krievija pirms iebrukuma Ukrainā ieguldīja lielus līdzekļus darbam ar sabiedrisko domu, meklējot efektīvus ietekmes kanālus. Šādi Krievija aktīvi finansēja dažādu  prokremlisku organizāciju veidošanos, lai vajadzības gadījumā tās līderus izmantotu kā savas agresijas atbalstītājus.

“Viņi upura valstī formēja savu atbalsta loku. Jā, pat ja šie cilvēki nepētu pārliecināt visu sabiedrību, tā jau bija daļa no Kremļa aģentūras, kā arī lojālā sabiedrības daļa, kas iebrukuma gadījumā pieņemtu un atbalstītu sākto agresiju,” saka pētniece.

Viņa atzīst, ka strādājot aizsardzības ministra vietnieces amatā nākusi izpratne, ka Krievijas aģentūra Ukrainā bija un arī aizvien ir integrēta visās institūcijās un pārstāvēta visās sabiedrības grupās.

“Šo aģentūru ir ļoti grūti atklāt, jo tie ir mūsu pašu valsts cilvēki, un nevienam uz pieres nav rakstīts “es esmu Krievijas aģents”. Taču pēc pilna mēroga iebrukuma mēs sākām biezierunu cīņu pret šiem slēptajiem aģentiem. Kaut arī tos simtprocentīgi atklāt nav iespējams, uzskatu, ka mūsu specdienesti savu darbu ir izdarījuši. Pēc kā to var pateikt? Krievi sākuši monitorēt mūsu sociālos tīklus, kas nozīmē, ka aģentūra viņiem nenodrošina lielāko informācijas apjomu, lai gan strādāt ar dzīvu aģentu, raugoties no izlūkošanas viedokļa, ir jēgpilnāk un drošāk. No tā es saprotu, ka lielākā daļa Krievijas aģentu tīkla Ukrainā ir iznīcināta,” atzīst H. Maļara.

Bijušā Ukrainas aizsardzības ministra vietniece arī atminas, ka pirms pilna mēroga iebrukuma,  krievi masveidā Kijivā ieveda cilvēkus. Šīs personas noīrēja dzīvokļus, iekārtojās darbā – pamatā par taksometra šoferiem, lai apgūtu pilsētu un perfekti tajā orientētos pilsētā, turklāt pieradinātu pie savas klātbūtnes arī vietējos iedzīvotājus. Agresoru aprēķins bija tāds, ka, ieejot Kijivā, Kremļa specdienestu dusošo aģentu loks viņiem palīdzēs veikt pilsētas okupāciju un politiskās varas sagrābšanu.

Vai Krievija gatavojas jaunai agresijai?

Kā uzskata H. Maļara, vislabākais marķieris nākamās Krievijas agresijas virzienu noteikšanai ir  naida kurināšanas līmeņa svārstības oficiālajā Kremļa propagandā. Vadoties no Ukrainas pirmskara pieredzes analīzes, jāpievērš uzmanība tam, kādi naratīvi un sarunu diskursi sāk dominēt oficiālās Maskavas propagandas medijos.

“Ja propagandā sāk parādīties naratīvi un diskursi, kas tiek papildināti ar ekspertu viedokļiem un rakstiem, kuros tiek apšaubīta kādas valsts suverenitāte, tās aizsardzības spējas un tiek vairots Krievijas sabiedrības naids pret kādu no tautām, turklāt novērojams šādu publikāciju pieaugums, ar visnotaļ augstu ticamību var prognozēt, ka krievi jau strādā pie militārā iebrukuma sagatavošanas,” secina H. Maļara.

Krievijas militārā uzbrukuma gatavošanas stadijā nekādā gadījumā nedrīkst paļauties tikai un vienīgi uz racionālo militāro operāciju plānošanas pieeju.

“Krievija rīkojas iracionāli. Viņiem nav resursu, bet viņi iet. Tādējādi, pat ja viņiem nav resursu, tas neizslēdz iespējamību, ka viņi savā karagājienā neies tālāk,” uzsvēra eksperte.

Lai gan Krievija kopš kara sākuma Ukrainā ir zaudējusi gan lielāko daļu kaujas tehnikas, gan profesionāli sagatavotu karavīru, pašu aizsāktais karš šķietami novājināto agresoru tomēr ir stiprinājis.

Kā piemēru H. Maļara minēja Krievijā sakārtoto dažāda tipa munīcijas ražošanas procesu un īstenoto ekonomikas transformāciju, pārliekot to uz kara laika ražošanas režīmu. “Tie militārās nozares uzņēmumu vadītāji, kas atteicās izpildīt šīs necilvēcīgās kara laika normas, tika vienkārši nogalināti. Tagad šī sistēma strādā precīzi kā pulkstenis. Viņi aizvien spēj ražot raķetes, dronus un citas lietas lielos apjomos,” viņa atzina.

Pēc H. Maļaras aplēsēm, šā brīža Krievijas militārais resurss nav pietiekošs, lai pilnībā iekarotu kādu valsti, taču ar to pietiek, lai sāktu uzbrukumu jaunā virzienā un turpinātu karot.  “Piedevām nevajag aizmirst, ka viņi izmanto Ziemeļkorejas resursus, kuriem ir gan liela armija, gan lieli materiāltehniskie resursi, ieroču un tehnikas krājumi.”

Mīts par mieru

Vaicāta par ASV jaunā prezidenta Donalda Trampa centieniem panākt mieru starp agresorvalsti Krieviju un Ukrainu, H. Maļara norādīja, ka jebkuras cerības par stabila miera panākšanu ar V. Putina vadīto noziedzīgo režīmu ir mīts.

“Cilvēki fantazē – kā tas varētu būt. Taču atgādināšu, ka karš ilgst kopš 2014. gada. Mēs ar Krieviju jau reiz esam sēdušies pie sarunu galda, un iznākums allaž bija viens un tas pats – jauna eskalācija un vēl postošāks karš. Tāpēc sarunas ar Krieviju nav iespējamas,” atzina H. Maļara.

Attiecībās ar Krieviju H. Maļara Rietumvalstu līderiem iesaka atkāpties no civilizētajās valstīs ierastās pieklājības un sarunu vešanas paņēmieniem, tā vietā pieņemot paša Kremļa noteikumus.

Viņa pauda, ka līdzšinējie Rietumvalstu centieni, virzot iespējamo miera procesu, jau pašā sākumā ietvēruši būtisku kļūdu, jo nosakot toni un pozīciju iespējamajam sarunu formātam Rietumvalstis par iespējamo Krievijas rīcību spriež, vadoties no savas vērtību un uzvedības normu prizmas.

“Viņu [Krievijas] noteikumi ir vienkārši – uzvar tas, kurš ir stiprāks. Tas nozīmē, ka mums - Ukrainai un Eiropai, ir jābūt stiprākiem par krieviem. Tikai tad viņi apstāsies. Pretējā gadījumā mēs riskējam ar sakāvi,” uzsvēra bijusī Ukrainas aizsardzības ministra vietniece.

Lai gatavotos miera sarunām no spēka pozīcijām, H. Maļara iesaka palielināt kara izmaksas Krievijai. To iespējams nodrošināt ar tehnoloģiski attīstītas kaujas tehnikas piegādi Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Vienlaikus viņa neslēpj šaubas par Eiropas valstu vadītāju un to sabiedrību gatavību pieņemt drosmīgus lēmumus attiecībā uz Kremļa diktatora sakāvi.

Viņa atzina, ka atsevišķos gadījumos jau ir saskatāmi Krievijas centieni gatavoties nākamajai agresijai, piemēram, pastāvīgā sabotāžu un provokāciju veikšanā, tostarp, no tās vasaļvalsts – Baltkrievijas puses.

“Krievi pastāvīgi testē pieļaujamās robežas. Tāpēc ES un NATO gaisa telpās ielido Krievijas raķetes un tikai pēc tam pagriežas uzbrukumam Ukrainas teritorijā. Tas pats notiek ar kaujas droniem. Aizvadīto trīs gadu laikā konstatēti vairāki gadījumi, kad Rietumvalstu teritorijās nokrīt tādu vai citu ieroču nesēju atlūzas. Ir bijuši arī raķešu trāpījumi Rumānijā un Polijā. Taču visiem ir bail kaut ko pasākt. Šādi Krievija sper katru nākamo soli un vēro reakciju. Ja Rietumvalstis turpina klusēt, krievi spers nākamo soli. Viņu izpratnē tas nozīmēs tikai to, ka nedz Eiropas Savienība, nedz NATO  neko nedarīs. Šāda attieksme viņiem ļaus pildīt tālākos uzdevumus,” uzsvēra Hanna Maļara.

Dalies ar šo ziņu